Uzmanlar Diyabet Hakkında Uyarıyor!

Uzmanlar Diyabet Hakkında Uyarıyor!14.11.2016

Dünyada ve ülkemizde sık görülen ve sıklığı giderek artan; fakat bir takım önlemlerle önüne geçilebilecek bir hastalıktır.

Her yıl 14 Kasım'da kutlanan Dünya Diyabet Günü'nde, Diyabet Hastalığının nedenlerinden ve önlemlerinden bahsediliyor. Diyabet, hareketsiz yaşam biçimi, obezite, bilinçsiz beslenme nedeniyle giderek artmaktadır. 2007 yılı itibariyle dünyada diyabetli insan sayısı 246 milyon (%6), 2025 yılında ise 380 milyon (%7,3) olması öngörülüyor. Türkiye’de ise diyabetli oranı, %7,2 (2,85 milyon) olarak tespit edilmiştir. Bu orana bozulmuş glukoz toleranslı (gizli şeker) hastalar da dahil edildiğinde, 308 milyon (%7,5) insanla beraber, dünya toplumunun %13,5'i diyabet ve gizli diyabetlidir.

Hareketsiz Yaşam Diyabeti Tetikliyor

Hareketsiz yaşamın diyabeti tetiklemektedir. Birinci derece akrabalarında diyabet olan kişilerin, iri bebek doğuran veya gebeliğe bağlı diyabeti olan kişilerin, dislipidemiklerin (yağ metabolizma bozukluğu olanlar), daha önceden bozulmuş glukoz toleransı (gizli şekeri) saptanan kişilerin, fizik aktiviteleri düşük olan ve doymuş yağdan zengin; posa miktarı düşük besinlerle beslenen kişilerin diyabete yakalanma ihtimalleri daha yüksektir.

Günde Bir Saat Yürüyün

Ağız kuruluğu, çok sık susama, çok su içme, gece sık idrara çıkma, vücuttaki yaraların geç iyileşmesi, sık acıkma gibi belirtilerle ortaya çıkan diyabetin gelişmesini önlemek, değiştirilebilir risk faktörlerinin ilk 2 sırasını alan sağlıklı beslenme ve egzersiz ile doğrudan ilişkilidir. Sağlıklı beslenmede ki amaç; düşük lifli gıdaları ve aşırı doymuş yağları içeren sık sık ama az beslenmekten ibarettir. Egzersiz olarak da fiziksel aktiviteyi artırmaya yönelik her türlü hareketle birlikte; günde bir saat yürüyüş yeterlidir.

Uzm. Dr. Kenan Esertaş / Dahiliye

Çakmak Erdem Hastahanesi