Obezite Cerrahisi Salgınına Yakalanmayın

Obezite Cerrahisi Salgınına Yakalanmayın20.10.2017
Obezite cerrahisinin son günlerde basın yayınlarına yansıdığı gibi acı bir ölüm vakası ile anılması oldukça üzücü. Ancak maalesef ülkemizde Dünya Sağlık Örgütünün çağın vebası olarak adlandırdığı obeziteden daha büyük bir salgın hastalık var. O da obezite cerrahisi.
 
Obezite cerrahisi; doğru endikasyonlar ile doğru kişilere yapıldığı takdirde hayat kurtaran bir ameliyattır. Obezite genel cerrahların tek başlarına tedavi edebilecekleri bir hastalık değildir. Tedavi süreci Endokrinoloji Uzmanı, Beslenme ve Diyet Uzmanı, Kardiyoloji Uzmanı ve Göğüs Hastalıkları Uzmanının multidisipliner yaklaşımı ile başarıya ulaşır.
 
Obezite tedavisinin aşamaları şu şekildedir:
 1. Diyet
 2. Egzersiz
 3. Davranış tedavisi
 4. İlaç tedavisi
Cerrahi tedavi bu dört aşamayı da denemiş ve en az 1 yıl süre ile kilo kaybedememiş kişilerde, belli endikasyonlar ile yapılmalıdır. Tıpta doğru endikasyon en önemli koruma yoludur. Bunu şu şekilde tarif edebiliriz. Zehir ile ilaç arasındaki fark nedir?
Zehir; faydasından çok zararı olan maddelerdir. İlaç ise; zararından çok faydası olan maddelerdir.
 
Zehir ile ilaç arasındaki farkı obezite cerrahisi için de söyleyebiliriz. Doğru endikasyonlar ile yapıldığı takdirde bir ilaç, yanlış endikasyon ile yapıldığında ise zehirdir.
 
"Obezite Öldürüyor!‘’
 
Evet, bu doğru. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalarda ortalama yaşam süresi 15 yıla kadar kısalmaktadır. Obezite cerrahisi ciddi bir ameliyattır ve doğru endikasyonlar, doğru ekip ve uygun ekipmanlar ile hayat kurtarıcıdır. Günümüzde üzerinde objektif bulgular eşliğinde fikir birliğine varılmış endikasyonları şöyle sıralayabiliriz:
 
 1. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalar
 2. Vücut kitle indeksi 35’in üzerinde olup, diabetes mellitus, hipertansiyon, uyku apnesi, osteoartrit gibi eşlik eden hastalıkları olan hastalar
 3. Vücut kitle indeksi 32’nin üzerinde olup insülin kullanmasına rağmen kan şekeri regüle olmamış hastalar
Bu endikasyonlar haricinde obezite cerrahisi uygulanmasının bir açıklaması olamaz. Bu endikasyonlar konulurken obezitenin hastaya vereceği zarar ile ameliyatın hastaya vereceği zarar ölçülerek, hangisinin daha ağır basacağı öngörülerek tedavi başlatılır. Endikasyonu olan hastalar için de ameliyatın yapılacağı hastahanelerin bulundurması gereken koşullar belirli kurallara bağlanmıştır. Bunlar nelerdir?
 
 1. İleri düzey laparoskopi ve obezite cerrahisinde tecrübeli bir ekip
 2. Obezite cerrahisi için uygun malzemeler ve teçhizatlar
 3. Yoğun bakım ünitesi
 4. Girişimsel Radyoloji ünitesi
 5. Açık tomografi cihazı (Standart tomografi cihazları 140 kg ağırlığına kadar hastalara çekim yapabilmektedir. Açık cihazlar ise 350 kg’lık hastalara kadar çekim yapabilmektedir.)
 6. Anjiografi ünitesi
 7. Kan bankası
 8. Girişimsel işlemlerin yapılabileceği tam donanımlı endoskopi ünitesi
Maalesef ülkemizde bu koşulları sağlamayan pek çok hastahanede bu ameliyatlar yapılmaktadır. Hatta merdiven altı diye tanımlarsak yanlış olmaz. Obezite cerrahisi maliyetli bir ameliyattır. Obezite cerrahisi için üretilmiş doku kesici ve yapıştırıcı dediğimiz, özel kartuş ve kartuş atıcılar kullanılmalıdır. Laparoskopik ameliyatlar için üretilmiş ve her biri tek kullanımlık olan kesme mühürleme cihazları kullanılmalıdır (Ultracision Ligasure). Yine obezite cerrahisi için üretilmiş tek kullanımlık olan özel portlar kullanılmalıdır. Bunların toplam maliyetine bakılırsa 5-6 kartuş (3.600TL) + 1 Kartuş atıcı (650TL) + 1 kesme mühürleme cihazı (1.500TL) + 5 adet port (1.000TL) + Doku yapıştırıcısı (750TL) sadece obezite ameliyatında kullanılması gereken tek kullanımlık malzemelerin toplam fiyatı 7.500 TL’yi geçmektedir. Bu maliyetin içerisine ameliyat öncesi yapılması gereken eko kardiyogram, solunum fonksiyon testi, endoskopi ve laboratuvar tahlilleri dahil değildir. Bir obezite ameliyatının uygun koşullarda ve uygun malzemeler ile maliyeti 12.000 TL civarındadır. Ve bu rakamın altında bu ameliyat ülkemizde yapılmaktadır. 
 
Ne yazık ki ülkemizde sürümden kazanayım, çok operasyon yapayım diye bir anlayış hakim olmaya başlamıştır ve bu amaçla kalın barsak ve mide ameliyatları için üretilmiş, obezite cerrahisi için uygun olmayan malzemeler kullanılarak, tek kullanımlık malzemeler defalarca kullanılarak maliyet düşürülmeye çalışılmaktadır. Lütfen ameliyatınızı olacağınız ekip ve hastaneyi seçerken bizlerin değil obezite cerrahisinde dünya çapında EXPERT kabul edilen hocalarımızın fikir birliğine vardığı koşulları sağlayan hastaneleri tercih ediniz.
Bunların haricinde ülkemizde yukarıda da belirtildiği gibi; ‘’Obezite’’ olgusundan daha büyük bir ‘’OBEZİTE CERRAHİSİ’’ salgını vardır.
Obezite cerrahisi ‘’HAYAT KURTARIR.‘’ Fakat doğru endikasyonlar eşliğinde!
Lütfen ilaç kullanın, ‘’ZEHİR DEĞİL’