Migrenle Başa Çıkabilmek

Migrenle Başa Çıkabilmek10.05.2016

Migren toplumda iş gücü kaybına neden olabilen ve çok sık görülen orta-ağır şiddette bir baş ağrısı çeşididir. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülür. Toplumda migrenin tedavisinin olmadığı yönündeki bilgiler yanlıştır. Öncelikle her hastanın tedaviye cevabının farklı  olduğunu bilmek gerekir. Sık yapılan yanlışlardan biri de düzenli doktor takibine gitmeyip her ağrıda bir veya birkaç kez ağrı kesici kullanmak.

 

Migrenin tedavisi atak tedavisi ve proflaktik (atak önleyici) tedavi olarak ikiye ayrılır. Atak sıklığına göre tedavi şekline karar verilir. Ayda birkaç kez ağrısı olup atak süresi bir günü aşmayan hastalarda sadece atak tedavisi ( yalnızca ağrı olduğunda ilaç kullanmak) önerilirken , ayda 4 veya daha fazla ve uzun süreli ataklar yaşayan hastalara hem atak tedavisi, hem de proflaktik tedavi önerilir. Atak önleyici tedavi devamlı ve düzenli ilaç kullanmayı gerektirir. Asıl amaç atak sıklığını ve hastanın ağrı kesicilere olan ihtiyacını azaltmaktır. Bu nedenle düzenli ilaç kullanımı ve doktor kontrolü önemlidir.

 

Migren tedavisi ile beraber atağı tetikleyen durumlardan uzak durmak da tedavi başarısını arttırır. Her hastada farklı olabilen bu tetikleyici durumlar, uykusuzluk, dinlenmeden yoğun tempo ile çalışmak, stres, yiyecek olarak çikolata, peynir, belirli kimyasal koruyucu madde içeren içecekler, alkol,  aşırı çay kahve tüketimi, uyku bozuklukları, uzun açlık dönemleri, öğün atlanması, bazı kokular, belirli ilaçlar ( bayanların doğum kontrol ilacı kullanması), bayanlarda adet dönemi (menstrüasyon) olarak sayılabilir.

 

Eğer migren tipi baş ağrınız varsa düzenli doktor kontrolü ve tetikleyici unsurlara dikkat ederek ağrı kesicilere bağımlı hale gelmeden migrenle baş edilebilirsiniz.

Uzm. Dr. Elif Korkut
Güneşli Erdem Hastahanesi
Nöroloji