Nörolojik Problemleri Olan Çocuklarda Beslenme

Nörolojik Problemleri Olan Çocuklarda Beslenme15.12.2014

Fizyoterapinin yutma bozukluğundaki yeri nedir ?

Yutma bozukluklarının tedavisinde öncelikli hedef güvenli yutmanın sağlanmasıdır. Bu hedefe yönelik seçilebilecek tedavi yöntemlerinden biri fizyoterapidir. Yutma bozukluğu olan çocuklarda, ağız ve çevresi kaslarının, dilin doğru çalıştırılması, bozukluğun ortadan kaldırılması ve güvenli yutmanın sağlanması için bir çok fizyoterapi yöntemi kullanılmaktadır. Sizin çocuğunuza uygun bir program belirlenerek çocuğun yorulmadan, güvenli yutabilmesi sağlanabilir.

Beslenmede nelere dikkat edilmelidir ?

Büyüme / Gelişme ve  Beslenme

Yetersiz beslenmenin en önemli olumsuz sonuçlarından birisi büyüme geriliğidir. Bunun yanı sıra algılama-öğrenme güçlüğü, gelişme geriliği, huzursuzluk, bağışıklık sisteminde yetersizlik ve buna bağlı olarak enfeksiyonlarda artış görülür. Kan dolaşımında gelişecek yavaşlamalar yara iyileşmesini etkiler, solunum kaslarındaki güçsüzlük öksürük refleksini zayıflatır, daha fazla akciğer enfeksiyonu görülmesine neden olur.

Çocuğunuzun günlük ihtiyacı olan kaloriyi alamaması büyüme ve gelişme için gerekli olan proteinin eksik alınmasına neden olur. Dolayısıyla çocuğunuzun günlük besin gereksinimini doğru ve yeterli miktarda alması, tedavisinin vazgeçilmez bir parçasıdır.

Beyin gelişimi ve beslenme

Yetersiz beslenme çocuğunuzun beyin fonksiyonlarında bozulmaya ve zaten var olan nörolojik yetersizliklerin artmasına neden olabilir. Uzun süreli yetersiz beslenme çocuğunuzun huzursuzluğunu artırır, oyun ve rehabiitasyonunu ve enerjisini azaltır. Yapılan çalışmalar beslenme durumu iyileştirilen çocuklarda nörolojik açıdan belirgin düzelmeler olduğunu göstermiştir.

Aşırı beslenmeden kaçınma

Nörolojik problemi olan  çocukların çoğunun hareketsin veya az hareketli olması nedeniyle günlük ihtiyacından fazla kalori almaları halinde giderek şişmanlarlar, taşıyabileceğinden çok kilolarının olması onları daha da hareketsiz kılar. Çocuğunuzun günlük beslenmesinde hekiminizin önerdiği miktarda besin tüketmeye dikkat etmelisiniz. Diyete tam uyum göstermenize rağmen çocuğunuz kilo alıyorsa hekiminizle bu konuyu mutlaka konuşmalısınız.